Witaj, Gościu O nas | Kontakt | Mapa
Wortal Forum PHPEdia.pl Planeta Kubek IRC Przetestuj się!
Kategorie

Kategorie

Kategoria wyżej
O autorze

O autorze

Zbigniew (bigZbig) Heintze
Reklama

Reklama

Konwersja XML do tablicy w JavaScript

Dzięki obiektowi AdvancedAJAX możemy zaoszczędzić wiele czasu i kłopotów związanych z obsługą wbudowanego obiektu XMLHttpRequest. Poskromienie zyskującej na popularności technologii Ajax okazuje się proste i przyjemne. Wystarczy skorzystać z jednej z udostępnionych nam przez autora metod służących do wysłania zapytania, pobawić się (jeśli mamy ochotę) z metodami nadzorującymi jego przebieg i odebrać wynik.

Wynikiem jest obiekt posiadający dwie właściwości. Jedną jest responseText zawierający tekstową reprezentację zwróconego przez zapytanie wyniku, a drugą responseXML, którą możemy się posłużyć jeśli odpowiedź na zapytanie została wysłana w formacie XML.

Każda z wyżej wymienionych właściwości obiektu wynikowego ma swoje wady i zalety. Właściwość responseText jest prosta w obsłudze ale umożliwia wysłanie tylko jednej porcji danych - wartości jednej zmiennej. Z kolei responseXML umożliwia odebranie hierarchicznie zorganizowanych (w postaci obiektu DOM) danych. Problemem jednak okazuje się proces parsowania XMLa, co nie należy do rzeczy intuicyjnych. Przydałoby się rozwiązanie pośrednie.

Tablica jest strukturą o wiele prostszą od XMLa i zarazem bardziej funkcjonalną niż zwykły tekst. Umożliwia przede wszystkim poporcjowanie danych, co w praktyce sprowadza się do możliwości przesłania wartości wielu zmiennych za jednym wywołaniem. Zwracany przez AdvancedAJAX obiekt wyniku nie posiada niestety właściwości, która zwracała by wynik w postaci tablicy. Nic nie szkodzi ponieważ potencjalną właściwość responseArray możemy sobie emulować.

Informacje na podobny temat:
Wasze opinie
Wszystkie opinie użytkowników: (0)
Mentax.pl    NQ.pl- serwery z dodatkiem świętego spokoju...   
O nas | Kontakt | Mapa serwisu
Copyright (c) 2003-2024 php.pl    Wszystkie prawa zastrzeżone    Powered by eZ publish Content Management System eZ publish Content Management System