Witaj, Gościu O nas | Kontakt | Mapa
Wortal Forum PHPEdia.pl Planeta Kubek IRC Przetestuj się!
Kategorie

Kategorie

Kategoria wyżej
O autorze

O autorze

Paweł (hwao) Halicki

Programista: PHP5, MySQL, PostgreSQL, JavaScript, xhtml/css

JID: hwao@chrome.pl

Reklama

Reklama

Podobne Artykuły

Poniżej znajduje się lista podobnych artykułów:

Model View Controller

Model View Controller MCV jest sprawdzonym wzorcem na oddzielenie interfejsu użytkownika od warstwy logicznej aplikacji. Pierwotnym celem MVC jest odizolowanie Interfejsu użytkownika i umożliwienie operowania na oddzielonej od widoku warstwie logicznej aplikacji.

Powód który zadecydował iż w MVC mamy podział na interfejs użytkownika(widok) i warstwę logiczna jest bardzo instynktowny, każdy z tych komponentów ma inne zadania i powinien móc być wymienialny bez ingerencji w drugi. Właśnie dzięki takiemu podziałowi możemy dowolnie zmieniać interfejs użytkownika, bez potrzeby ingerencji w warstwę logiczną aplikacji i vice versa.

MVC czasem błędnie jest mylone z innymi wzorcami, które mają na celu odseparowanie interfejsu użytkownika od warstwy logicznej, takim jak na przykład "Presentation Abstraction Control".MVC składa się z trzech części:

  • Model - enkapsulacja danych,
  • Widok - przedstawienie danych uzyskanych od modelu, użytkownikowi,
  • Kontroler - otrzymuje żądanie i analizuje dane wejściowe, po czym uruchamia odpowiedni model i widok.

Powodami dla jakich wyodrębniamy te trzy warstwy, są zależności między nimi i oddzielne cele. Kontroler analizuje żądanie, model zajmuje się przetwarzaniem danych, widok zaś zajmuje się przedstawieniem ich użytkownikowi.

Model »
Informacje na podobny temat:
Wasze opinie
Wszystkie opinie użytkowników: (4)
Nuda
Czwartek 20 Sierpień 2009 7:22:31 pm - mistrzhtml

Rzeczywiście wyjątkowo nudny artykuł. Przecież model MVC to dobry materiał na ciekawą treść, jakiś antytalent to pisał. To jak z nauczycielami - w Polsce wystarczy mieć wiedzę z danej dziedziny i można już pracować w szkole. A ponad połowa nauczycieli się do tego nie nadaje.

Też tak potrafię :)
Niedziela 06 Kwiecień 2008 10:27:55 pm - yaotzin <yaotzin1_at_o2.pl>

Model-Widok-Kontroler jest frameworkiem określa pewien sposób pisania aplikacji[39] polegający na podziale aplikacji na trzy warstwy:
1. Model &#8211; odpowiada za sposób przechowywania danych, w niektórych publikacjach można się spotkać ze stwierdzeniem, że model to źródło danych. Modelem może być baza danych, pliki tekstowe lub pliki XML, a nawet zasoby położone na innym serwerze. Najistotniejsze jest, to aby model w MVC ukrywał przed aplikacją na czym pracuje udostępniając jej jedynie interfejs do zarządzania danymi.
2. Widok &#8211; odpowiada za to co widzi użytkownik, inaczej mówiąc zajmuje się prezentacją danych na ekranie w formie zrozumiałej dla użytkownika. W aplikacjach webowych jest to najczęściej dynamicznie generowany (X)HTML.
3. Kontroler &#8211; odpowiada za schemat wymiany danych pomiędzy Widokiem a modelem. Można by rzec, że kontroler w MVC odpowiada za interakcję użytkownika z modelem danych. W rzeczywistości kontroler przyjmuje dane żądania, pobiera dane od modelu i przekazuje je widokowi. Może również pobrać dane z widoku i przekazać je do modelu. Kontroler jest jedynym miejscem w którym powinien nastąpić kontakt widoku z modelem.
Sam Framework MVC nie jest stosowany tylko przy aplikacjach webowych, ale także w przypadku aplikacji desktopowych w znacznym stopniu ułatwia tworzenie aplikacji i zapewnia jej skalowalność w przyszłości dzięki czemu programista może być pewien, że nie będzie musiał w momencie wprowadzania nowych funkcjonalności lub opcji w aplikacji modyfikować całości jej kodu a jedynie wymaganą jej część.
Przy tworzeniu autorskiego systemu CMS starano się zachować wszelkie założenia zgodne z MVC dzięki czemu aplikacja jest skalowalna i prosta w rozbudowie. Całości dopełnia zaimplementowany system rozszerzeń co w niektórych przypadkach może ułatwić rozszerzenie możliwości aplikacji o dodatkowe funkcjonalności bez konieczności modyfikacji kodu programu.

Re: NatanielX
Wtorek 18 Grudzień 2007 11:00:53 pm - hwao <public_at_hwao.pl>

Tak zgodzę się. Tekst pisany/tłumaczony bardzo dawno temu, nie ukrywam że na swoje potrzeby - potem zaadaptowany żeby wrzucić dla innych.

Artykuł można by było bardzo rozbudować. Dlatego uważam iż najlepszym miejsce dla niego jest "wiki" i pomoc masy ludzi, bez której się nie obędzie - uzupełnienie brakujących wiadomości.

Slabiutko
Piątek 27 Kwiecień 2007 3:11:01 pm - NatanielX

Bardzo kiepsko napisany, suchy i nudny artykul. Bardzo slabe przyklady, masa linkow zamiast konkretow. W jednych miejscach truizmy, w drugich zupelnie niedopowiedziane wazne kwestie. Szkoda, poniewaz o MVC mozna by napisac duzo i ciekawie - jednak nie w ten sposob.

Mentax.pl    NQ.pl- serwery z dodatkiem świętego spokoju...   
O nas | Kontakt | Mapa serwisu
Copyright (c) 2003-2024 php.pl    Wszystkie prawa zastrzeżone    Powered by eZ publish Content Management System eZ publish Content Management System