Witaj, Gościu O nas | Kontakt | Mapa
Wortal Forum PHPEdia.pl Planeta Kubek IRC Przetestuj się!
Kategorie

Kategorie

Kategoria wyżej
O autorze

O autorze

Dawid (DeyV) Polak

Aktywny użytkownik PHP.pl od roku 2003, w latach 2005 - 2007 jako członek zarządu. Aktualnie na spoczynku, jako przyjaciel PHP.pl, ciągle jednak mocno zainteresowany rozwojem PHP w Polsce.

W czasie przebywania w zarządzie odpowiedzialny był za koordynację działań, wdrażanie projektów i rozwiązania komercyjne. Jego "dzieckiem" jest projekt www.phpedia.pl, nad którego rozwojem czuwa w wolnych chwilach do tej pory.

Zawodowo - współwłaściciel spółki www.mentax.pl - wdrażającej różnorakie projekty pisane w oparciu o platformę PHP.

Reklama

Reklama

Wywiad z Wojciechem Kundą (www.NQ.pl)

Programista C/C++, Perl, Prezes Zarządu Netlink Sp. z o.o. Zawodowo jest odpowiedzialny za rozwój produktów NQ.pl. W branży znany z niezwykłej dokładności.

Prywatnie ojciec dwóch dziesięciolatków, pasjonat lotnictwa i wirtualny pilot (FS2004).

[WK] Cóż, powody są zasadniczo dwa. Programiści PHP w dużej mierze kreują polski internet. To również od nich zależy jaki poziom techniczny będą posiadały portale, serwisy i strony WWW polskich firm. Są zatem grupą, która posiada wysokie kompetencje by ten internet tworzyć, ale bez operatorów hostingu niewiele zdziałają. W gruncie rzeczy to taka oczywista prawda i niczego nowego nie odkrywam. W zespole NQ.pl mamy zamysł, aby w większym stopniu związać się z tą społecznością, na zasadach: my zaoferujemy im to, w czym się specjalizujemy, Oni z kolei, wskażą nam kierunki działania, które mogą usprawnić ich pracę. Wdrażając nowe narzędzia dedykowane programistom, nasze produkty będą dla nich bardziej funkcjonalne, a tym samym atrakcyjne.

Powód drugi to ? nie ma co ukrywać - działania marketingowe i próba nawiązania współpracy z nowymi partnerami. Możliwości mamy szerokie i nie musimy się wstydzić efektów naszej pracy.

Tak, więc zależy nam na dobrej współpracy ze społecznością programistów PHP. Uznajemy, że współdziałanie z wortalem www.PHP.pl jest dobrym krokiem w tym kierunku.

[WK] Jak już wspomniałem, chcę aby NQ.pl ściśle współpracowało ze społecznością PHP. Dzięki temu my będziemy mieć szansę na budowę i dostarczanie narzędzi, które usprawnią codzienną pracę członkom tej grupy, oni zaś dzięki tym narzędziom będą mogli wygodniej i wydajniej pracować. Mamy nadzieję, że dostarczenie takich narzędzi zachęci większe grono programistów do kooperacji z nami. Mam nadzieję, że się polubimy.

[WK] Nie chciałbym w tej chwili zdradzać szczegółów :-) Ale już niebawem światło dzienne ujrzy pierwsze takie narzędzie. Zasadniczo intencja jest taka: programiści PHP potrzebują w swojej pracy nie tylko sprawny serwer wirtualny, ale również wyposażenie warsztatu w określone narzędzia. Część z nich może z powodzeniem zapewnić operator.

Co w szczególny sposób wyróżnia naszą ofertę? Mówiąc krótko ? zważywszy na nasze doświadczenia nie chcemy oferować tzw. masówki. Czyli serwera za 5zł miesięcznie nie sprzedamy. Nie zależy nam na tym, aby być w czołówce top100, bo nie to jest wyznacznikiem stabilności operatora. Staramy się być partnerem, na którym można polegać. Dlatego w sposób indywidualny podchodzimy niemal do każdej potrzeby naszych klientów. Chcemy maksymalnie ułatwiać pracę programistom, tak aby odczuwali oni ten dodatek świętego spokoju. :-)

Poza tym w swojej ofercie ?nie ściemniamy? - co piszemy, to dajemy. Natomiast to, co najbardziej ucieszy programistów, to fakt że nasze produkty będą ewoluować w kierunku przyjazności dla nich. Pierwszy akcent w tym kierunku, jak wcześniej zapowiedziałem, pojawi się już niebawem :-)

[WK] Tak, nie kwestionuję tego. Na szczęście dla programistów, operatorów jest wielu. Wśród nich są firmy, które mają bardzo ciekawe i atrakcyjne propozycje. Pracujemy nad tym, abyśmy w większym stopniu byli rozpoznawalni jako ?porządny operator?. Wiele jest zatem firm, które mają dobre ceny, kompetentny support, atrakcyjną funkcjonalność. Na wielu z nich wręcz można się wzorować. NQ.pl dbając o przytoczone już cechy będzie starało się dodatkowo być najlepszym jak to możliwe partnerem dla programistów. Taki właśnie obraliśmy target. Mamy oczywiście jeszcze wiele do zrobienia, bo nic nie jest doskonałe. Sądzę jednak, że skoro wielu ludzi doceniło naszą pracę, to jeszcze wielu innych zechce z nami współpracować..

[WK] Polskie realia i koszty ponoszone na rzecz znanego wszystkim operatora powodują, że trudno jest w sposób uczciwy proponować terabajty transferu, wzorem wirtualnych operatorów korzystających z usług amerykańskich czy niemieckich dostawców. Zresztą, jest to temat na obszerny artykuł, więc nie chciałbym go w tej chwili rozwijać. Faktem jednak jest, że wielu polskich operatorów pozwala sobie na przedstawianie w swojej ofercie limitów transferowych, których użytkownicy nie zdołają wykorzystać, bo... inne nieoficjalne parametry na to nie pozwolą.

Myślę jednak, że dla każdego odbiorcy najbardziej istotny jest nie jeden czynnik, ale ich zespół, będący wyznacznikiem ogólnej oceny. Dla każdego użytkownika cena jest tylko jednym ze składników w kryteriach doboru usługi. Czasami warto dopłacić 100 czy 200zł rocznie, a mieć usługę stabilną i niczym nie skrępowany kontakt z kompetentnym operatorem. Inna sprawa, że najczęściej płatnikami za usługi hostingowe są nie programiści, lecz ich klienci będący przedsiębiorcami, dla których najczęściej dodatkowe 100zł jest mniej znaczące niż stabilność zakupionego serwera. A poza tym; im wyższa cena, tym większa prowizja partnerska :-) A przecież każdy pracuje, by się rozwijać i godziwie zarabiać.

[WK] Netlink Sp. z o.o. (operator NQ.pl) na początku swojego istnienia, obserwując poczynania największych konkurentów, starała się w ślad za nimi stać się dużym operatorem hostingu :-) Oczywiście nie było to właściwą receptą na sukces, a naśladownictwo prędko musiało się zakończyć. Szybko dojrzeliśmy do tego, że nie można być klonem, trzeba zrobić coś innego. Znaleźliśmy tą drogę.

[WK] Nie jesteśmy dobrze rozpoznawalni, niestety. Pewnie dlatego, że zarabiane pieniądze inwestowaliśmy w infrastrukturę, a nie w marketing :-) Od początku najbardziej istotnym wskaźnikiem dla nas były potrzeby klientów. Doprowadziło to do tego, że obsługujemy wielu większych klientów, o wymaganiach przekraczających typowe usługi hostingowe. Dodatkowo, jako jedna z nielicznych firm w kraju potrafimy sprawnie wspierać technologię Java. Posiadamy w swoim portfelu klientów, którzy oczekiwali od nas nie tylko hostingu, ale przede wszystkim dbałości o wysoką sprawność działania ich serwisów. Czyli taki rozszerzony outsourcing hostingowy.

Jednak rynek rozwija się i zmienia bardzo dynamicznie, nie chcemy tego obserwować z boku, dlatego od roku pracujemy nad zmianami.

[WK] Od dwóch miesięcy mamy nową ofertę skierowaną do tych klientów, na których obecnie bardzo nam zależy. Oferta ta może śmiało konkurować z dobrymi, znanymi produktami hostingowymi. Mamy poważny bagaż doświadczeń, który zdobyliśmy obsługując duże serwisy. Mamy dobrze wyposażoną własną serwerownię, profesjonalne łącza światłowodowe spięte routerem BGP; korzystamy obecnie z usług Netia i TP, a w tym miesiącu usługi dla nas zacznie świadczyć GTSEnergis. Cóż, mamy motywację do działania i mimo, że jeszcze wiele przed nami, uważamy, że możemy być dobrym partnerem dla programistów, bez których strony WWW w Polsce nie wyglądałyby tak dobrze.

Wojciech Kunda

Informacje na podobny temat:
Wasze opinie
Wszystkie opinie użytkowników: (4)
nikt sie nie sprzedał
Wtorek 21 Listopad 2006 5:07:25 pm - itsme

trochę źle brzmi Art. Sponsorowany powinno być ART SPONSORA.

I juz inaczej wyglada. na NQ.PL stoi forum - nic za to nie placimy choc transfer miesieczny jest ogromny.

To niska cena. Ponadto nie ma wciaz banerow popaow itp ... grzecznie zyjemy w zgodzie ze swoimi ideałami..

ta publikacja winna byc traktowane jako wielkie dziekuje wobec firmy nq.pl.

Pięknie pięknie
Niedziela 19 Listopad 2006 11:07:28 pm - Prometeus

Pięknie się sprzedaliście ... szkoda, że już nie jesteście takimi ludźmi jakich znałem te trzy lata temu - pełni ideałów ... gdzie teraz są te ideały ?

spam
Niedziela 12 Listopad 2006 1:03:23 pm - tsharek

i to może się nie podobać:

<div style="position:absolute;left:0;top:0; visibility: hidden ">
serwery wirtualne, hosting, konta, serwer wirtualny, administracja, email, e-mail, poczta, skrzynka pocztowa, skrzynki pocztowe, domeny, domena, powiadomienie, sms, autoresponder, automat pocztowy, forwarding, przekazywanie, ochrona antywirusowa, antyvir, wirusy, zabezpieczenie przed wirusami, statystyki, J2EE, tomcat, servlet, servlety, servletów, JSP, Java Server Pages, java, PHP, konto, host, sql, baza danych, bazy danych, cgi, subdomeny, subdomena, zarządzanie serwerem
</div>

nie lubię takich technik SEO....

No niestety, wpadki się zdarzają..
Sobota 11 Listopad 2006 9:05:39 pm - mhs

Taka ja choćby w tej chwili gdy patrzę na stronę główną nql.pl

Warning: session_start() [function.session-start]: open(/tmp//sess_347859efce2929c6e0c7218850e949ea, O_RDWR) failed: Read-only file system (30) in /alt/home/tools/nQsite/www2006/inc/start.inc.php on line 12

Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /alt/home/tools/nQsite/www2006/inc/start.inc.php:12) in /alt/home/tools/nQsite/www2006/inc/start.inc.php on line 12

Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /alt/home/tools/nQsite/www2006/inc/start.inc.php:12) in /alt/home/tools/nQsite/www2006/inc/start.inc.php on line 12

Warning: Smarty error: unable to read resource: "index.tpl" in /alt/home/tools/nQsite/www2006/lib/smarty/Smarty.class.php on line 1084

Warning: Unknown: open(/tmp//sess_347859efce2929c6e0c7218850e949ea, O_RDWR) failed: Read-only file system (30) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/tmp/) in Unknown on line 0

Mentax.pl    NQ.pl- serwery z dodatkiem świętego spokoju...   
O nas | Kontakt | Mapa serwisu
Copyright (c) 2003-2024 php.pl    Wszystkie prawa zastrzeżone    Powered by eZ publish Content Management System eZ publish Content Management System